czwartek, 13 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Bardo: Ukoronowanie całorocznej pracy

Sołectwo Grochowa dziewiątego września było gospodarzem dożynek gminy Bardo. – Ten rok był dla naszego sołectwa rokiem bardzo dobrym – ocenia sołtys Zbigniew Duś. – Zrobiliśmy chodnik i asfaltową drogę, a przed dożynkami rada sołecka i wszyscy mieszkańcy się zjednoczyli i wykonali mnóstwo pracy, aby przygotować się do Święta Plonów. Z gminą współpracujemy bardzo dobrze, także dlatego, że mamy swojego radnego. A co do suszy, to nas też dotknęła, ale nie tak bardzo jak inne gminy w kraju, ponieważ było u nas trochę opadów i plony wyniosą średnio pięć ton z hektara.

Zbigniew Duś
Zbigniew Duś

Gdy wielobarwny korowód dożynkowy dotarł do placu przy świetlicy wiejskiej w Grochowej, przyszedł czas na dożynkową mszę polową, której przewodniczył ksiądz Krzysztof Turaj, proboszcz parafii św. Wawrzyńca w Braszowicach. – Gromadzimy się, aby podziękować Panu Bogu za plony ziemi, za to, że mamy co jeść, za to, że nie mamy wojny – mówił m.in. podczas kazania ksiądz proboszcz. – Rolnicy dzisiaj są najważniejsi i gdyby nie wasza praca, nie byłoby tej uroczystości.

Po Eucharystii oficjalnego otwarcia Święta Plonów dokonali starostowie dożynek Jadwiga i Zygmunt Balawenderowie wraz z burmistrzem Barda Krzysztofem Żegańskim, który, witając uczestników dożynek, w tym najstarszą mieszkankę gminy Bardo panią Janinę Topolanek z Grochowej, powiedział między innymi: – Dożynki niezwykle wpisują się w naszą narodową tradycję i to jedna z najważniejszych uroczystości w kalendarzu polskiej wsi, stanowiąca ukoronowanie całorocznej ciężkiej pracy rolników, a jednocześnie będąca hołdem składanym naturze i podziękowaniem za uzyskane plony. Kultywowanie tego święta świadczy o naszym przywiązaniu do tradycji i polskości. Drodzy rolnicy, mieszkańcy gminy Bardo! W tym wyjątkowym dniu przekazuję wam szczere wyrazy szacunku i podziękowania za codzienną pracę, z owoców której wszyscy korzystamy.

Rolnikom dziękowali także: radna sejmiku wojewódzkiego Grażyna Cal, Aleksandra Mirowska-Piałucha z dolnośląskiego urzędu marszałkowskiego, starosta ząbkowicki Roman Fester oraz Aleksander Kondratiuk, przewodniczący Rejonowej Władzy w Romanowie na Ukrainie. Warto podkreślić, iż samorząd Barda przed kilkoma miesiącami zawarł porozumienie z samorządem ukraińskim, a odwiedziny przyjaciół z Ukrainy na dożynkach w Grochowej były ich pierwszą oficjalną wizytą.

A po przemówieniach przyszedł czas na Misterium Chleba, podczas którego chlebem serdecznie się dzielono z wszystkimi uczestnikami święta, prezentowano i ośpiewano wieńce. Część artystyczną rozpoczął zespół „Wiolinek”, następnie wystąpili „Przełomiacy”, był pokaz zumby w wykonaniu grupy prowadzonej przez Agnieszkę Malik, recital Julii Topolanek, a w międzyczasie wszystkich uczestników święta rozbawił do łez turniej sołtysów. Tradycyjnie Święto Plonów zakończyła zabawa taneczna pod gwiazdami, a o oprawę muzyczną zadbał DJ Franek. Grochowa i gmina Bardo tego dnia pokazały, jak bardzo szanują rolniczy trud, że świetnie potrafią zorganizować tak ważną uroczystość i że można bawić się niezwykle pomysłowo i kulturalnie.

HS