środa, 29 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Bardo: Rok pod znakiem sukcesu

Rozmowa z Krzysztofem Żegańskim, burmistrzem Barda

Ostatni raz spotykamy się w zmierzającym szybko do końca roku 2017…

– …który był dla nas rokiem sukcesu, ponieważ rozpoczęły się w nim bardzo istotne dla nas inwestycje termomodernizacyjne. Zakończona została termomodernizacja zespołu szkolno-przedszkolnego, co będzie skutkowało tańszą eksploatacją obiektu. Drugim ważnym elementem procesu termomodernizacyjnego w naszej gminie była termomodernizacja budynku urzędu oraz modernizacja, a w zasadzie rewitalizacja tegoż obiektu, który jest dzisiaj dostojnym, estetycznym i funkcjonalnym budynkiem.

Rzeczywiście, dzisiaj budynek Urzędu Miasta i Gminy Bardo wygląda świetnie, tak jak powinien prezentować się obiekt, w którym mieszczą się władze gminy, gdzie ludzie załatwiają swoje ważne sprawy, i który odwiedzają znamienici goście.

– Zgadzam się z panem całkowicie. Chcę też podkreślić, iż nie otrzymaliśmy dofinansowania na termomodernizację jednego z budynków, ale zdecydowaliśmy, że w takim razie zrealizujemy to ze swoich środków finansowych. Niezmiernie ważna była również decyzja o finansowaniu – w partnerstwie z czterema gminami – programu dotyczącego odnawialnych źródeł energii (OZE). Projekt ten opiewa na niemal 11 mln zł, Bardo jest w nim liderem, a poza tym w programie są: Szczytna, Lewin Kłodzki i Złoty Stok. A najważniejsze, że w sumie 240 rodzin i gospodarstw będzie miało możliwość przy 85-procentowej zniżce zamontować panele fotowoltaiczne i inne urządzenia OZE. Kolejnym elementem z zakresu usuwania niskiej emisji jest podjęcie przez nas współpracy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, dzięki której nasi mieszkańcy – beneficjenci tych działań – mogą wymienić swoje źródła ciepła, czyli np. stałe piece na piece klasy piątej, bądź piece na opał stały na np. ogrzewanie gazowe. Gmina Bardo finansuje te wymiany w 50 proc., a 50 proc. zapłacą beneficjenci programu.

A co z innymi inwestycjami?

– To przede wszystkim zadania drogowe. Wykonaliśmy, z asfaltowaniem, drogę transportu rolnego w Dębowinie i zrobimy drogę do naszej strefy gospodarczo-turystycznej, gdzie – mam nadzieję – ulokuje się inwestor włoski. Rozmowy są na ukończeniu i najprawdopodobniej powstanie największy w województwie dolnośląskim obiekt kongresowo-hotelowy na 700 osób.

A jaki będzie budżet gminy Bardo w roku 2018?

– Oczywiście jeszcze nie mogę powiedzieć, jak będzie on wysoki, ale już dzisiaj patrząc na propozycje moje, radnych i sołectw, widzę, iż wydatki przekroczone są o 100 procent. Mamy jednak świadomość, że w związku z tymi oczekiwaniami będziemy musieli je zminimalizować, ale czekamy także na rozstrzygnięcia ważnych dla naszego samorządu projektów unijnych, chociażby projektu dotyczącego rewitalizacji drogi – od kościoła do ul. Kolejowej w Bardzie. A do tego trzy inne projekty z Interregu V-A, czyli z funduszy polsko-czeskich związanych z działaniami promocyjnymi. Chcę też podkreślić, że otrzymaliśmy pieniądze na budowę single tracków, czyli tras rowerowych, co stanie się swoistą marką Ziemi Kłodzkiej, a Bardo lideruje w tym projekcie. Rozpoczynamy już prace przetargowe i niebawem, myślę że wczesną wiosną, ruszą budowy ścieżek.

Czy zdecydował się pan już wziąć udział w przyszłorocznych wyborach samorządowych na burmistrza Barda?

– Oczywiście, że tak, bowiem praca, którą wykonuję, jest moim przedsięwzięciem wieloletnim, a to, co się rozpoczęło, trzeba sensownie zakończyć.

Rozmawiał Sławomir Grymin