wtorek, 6 grudniaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Bardo: Najważniejsza jest konstruktywna współpraca

Rozmowa z Krzysztofem Żegańskim, burmistrzem Barda

W imieniu redakcji miesięcznika „Gmina Polska” gratuluję panu wygrania wyborów samorządowych.

– Dziękuję, choć zwyciężyć łatwo nie było… Jednak najważniejsze jest to, iż nasza wspólna czteroletnia praca została nagrodzona i większości mieszkańców spodobały się dokonania naszego samorządu. Trzy kadencje już za mną, a teraz będzie ta najdłuższa, czwarta – pięcioletnia. Sądzę, że mój ostatni sukces wyborczy jest spowodowany też tym, że ludzie oczekiwali, iż dotychczasowa polityka inwestycyjna i strategia rozwoju naszej gminy będzie kontynuowana. Warto też podkreślić, że w każdych kolejnych wyborach samorządowych notuję coraz większy wskaźnik poparcia. Na początku było to 51 proc., potem 52 proc., kolejne wybory to 54 proc, a teraz 63 proc.

Ile osób z pańskiego komitetu wyborczego dostało się do Rady Miejskiej w Bardzie?

– Bezpośrednio dziewięć osób, a w radzie jest też trzech radnych z komitetu współpracującego ze mną.

Można zatem z dużą pewnością założyć, iż pana współpraca z radą ułoży się dobrze, że nie będzie nerwowa, a decyzje będą podejmowane szybko. Zapewne będzie to praca zgodna.

– Najważniejsze jest to, że już dzisiaj widać wyraźnie, iż radni chcą pracować na rzecz całej społeczności gminy i chcą coś dobrego robić dla Barda. Ja też liczę, że nasza współpraca będzie oparta na konstruktywnej i merytorycznej debacie. Jeśli nawet będą spory, to mam nadzieję, że da się je rozwiązać w sposób kulturalny, a podstawowym celem zawsze będzie dobro ogółu, a nie polityczne lub partykularne interesy.

Jaki będzie budżet gminy Bardo i co w nim będzie najważniejsze? Jakie macie priorytety w roku 2019?

– Mogę śmiało powiedzieć, że będzie to budżet wyciszający. W latach 2017-2018 intensywnie inwestowaliśmy, teraz będziemy kończyć niektóre z tych zadań i dokonywać spłat. Przykładem jest asfaltowanie prawie za 700 tys. zł drogi do hotelu w Bardzie, a tak naprawdę do naszego centrum przedsiębiorczości, gdzie są ścieżki rowerowe i single track. W roku 2019 będziemy oczywiście realizować pomniejsze zadania, z mniejszym nakładem finansowym.

Czego redakcja „Gminy Polskiej” może życzyć na początek roku panu, pana współpracownikom, radnym i całej bardzkiej społeczności?

– Przede wszystkim tradycyjnie zdrowia, spokoju i szczęścia oraz wyrozumiałości, a także realizacji wszelkich planów i dobrej polityki państwa, od której także zależy nasz powszedni dzień.

Rozmawiał Sławomir Grymin

Rada Miejska w Bardzie 2018-2023

Barbara Strzelec (przewodnicząca rady), Kamil Witek (wiceprzewodniczący rady), Andrzej Czepieruk (przewodniczący komisji budżetu, rozwoju gospodarczego i rolnictwa), Marcin Kostrzewa (z-ca przewodniczącego komisji budżetu), Paweł Zielonka, Adam Mateja (przewodniczący komisji rewizyjnej), Leszek Kłosowski (z-ca przewodniczącego komisji rewizyjnej), Adam Tokarz, Andrzej Kardaś, Włodzimierz Biniaś (przewodniczący komisji oświaty, kultury, spraw społecznych i środowiska), Damian Bieńko (z-ca przewodniczącego komisji oświaty), Łukasz Zieliński, Dariusz Warzecha, Piotr Urbaniak, Dariusz Michorczyk.