czwartek, 13 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Bardo: Na półmetku jednogłośne poparcie

Wielomilionowe dotacje na niezmiernie istotne dla miejscowej społeczności inwestycje, konsekwencja w realizacji zamierzonych strategicznych celów rozwojowych, zgodna współpraca burmistrza z radnymi oraz powrót do imprez spajających ludzi – to tylko niektóre sprawy wyróżniające samorząd Barda.

W Bardzie klimat samorządowej pracy i współdziałania włodarza gminy z radnymi najlepiej pokazuje wynik ostatniej sesji absolutoryjnej.

Krzysztof Żegański
Krzysztof Żegański

– Czerwiec tego roku był pewnym podsumowaniem naszej pracy, bowiem jest to półmetek tej kadencji i jestem już po sesji absolutoryjnej, na której otrzymałem stuprocentowe poparcie – uśmiecha się burmistrz Krzysztof Żegański. – Rada pokazała, że ceni sobie współpracę ze mną, a ponadto uważam, iż uzyskanie absolutorium jest swoistą nagrodą nie tylko dla burmistrza, ale również dla jego współpracowników, urzędników, radnych, sołtysów i generalnie rzecz biorąc – dla całego środowiska samorządowego gminy. Pragnę też podkreślić, iż w tym i następnym roku będziemy realizować inwestycje opiewające na około 20 mln zł. To przede wszystkim dwa duże zadania związane z wodociągowaniem wsi Opolnica oraz sołectwa Janowiec i w obu przypadkach wykonawcy są wyłonieni. Wybraliśmy również wykonawcę budowy Centrum Seniora w Bardzie i jest to jedna z naszych sztandarowych inwestycji. Będzie tam jakby klub i miejsce spotkań, ale znajdą tam również miejsce gabinety rehabilitacyjne nie tylko dla seniorów, lecz także dla reszty mieszkańców naszej gminy. Warto podkreślić, iż otrzymaliśmy znaczące pieniądze z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych – to 2,5 mln zł na pierwsze zadania związane z tworzeniem centrum rowerowego, łącznie ze ścieżką rowerową dla niepełnosprawnych i dla dzieci. Trzeba zdać sobie sprawę z tego, że w Bardzie nadal będziemy kłaść nacisk na aktywną turystykę i że z roku na rok przybywa do nas coraz więcej turystów korzystających z naszych tras pieszych, ścieżek rowerowych i słynnych już spływów pontonowych.

Turystyka to także drogi i nic dziwnego, że bardzki samorząd stawia także mocno na przedsięwzięcia drogowe.

– Otrzymaliśmy środki finansowe i przygotowujemy przetarg dotyczący wyłonienia wykonawcy modernizacji i remontu dróg osiedlowych – podkreśla burmistrz Krzysztof Żegański – a inwestycja ta będzie kosztować ponad 4 mln zł. Natomiast już wkrótce ruszy przebudowa ulic Noworudzkiej i Głównej (droga powiatowa nr 3340D – przyp. autora) w Bardzie. Droga zarządzana jest przez Powiat Ząbkowicki. Wcześniej rozpoczęliśmy procedurę przejmowania tej drogi, ale w międzyczasie Powiat otrzymał rządowe dofinansowanie i umówiliśmy się ze starostwem, iż wymienimy nawierzchnię tej drogi w systemie finansowym pół na pół. Ponadto wykonujemy też pomniejsze inwestycje drogowe dotyczące dróg gminnych. Poza tym niebawem oddamy do użytku dwa korty tenisowe, które własnym sumptem wykonał nasz zakład komunalny, dzięki czemu niemało oszczędziliśmy. Kończymy także nasz park znajdujący się między ul. Główną a Rynkiem i ukończyliśmy budowę remizy – a konkretnie garażu – dla OSP w Brzeźnicy.

Bardo przyciąga turystów i wiernych wspaniałymi zabytkami sakralnymi, ale miejscowy samorząd konsekwentnie uzupełnia atrakcyjność rekreacyjno-sportową gminy.

– Złożyliśmy ostatnio wniosek o dofinansowanie budowy skateparku, co uzupełni naszą ofertę rekreacyjną – dodaje burmistrz Krzysztof Żegański – ale inwestujemy również w tzw. projekty miękkie, budujące międzyludzkie więzi. Dlatego też zorganizowaliśmy w tym roku – przy udziale finansowych polsko-czeskich środków transgranicznych – pierwszy Jarmark Piernikowy, który zapewne stanie się w przyszłości imprezą regionalną. Ponadto zainaugurowaliśmy Bardzkie Lato Organowe, które zakończy się pod koniec sierpnia koncertem Reprezentacyjnej Orkiestry Wojska Polskiego, a we wrześniu – jak co roku – Wratislavia Cantans. Oczywiście wszystkich na te imprezy serdecznie do Barda zapraszam!

HS