środa, 19 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Bardo: Maleńka Strażniczka czeka na młodzież

Młodzież z całego świata pielgrzymująca w tym roku do Polski na Światowe Dni Młodzieży odwiedzi również Bardo i Bardzką Madonnę.

Bardo jest jedną z najstarszych miejscowości Dolnego Śląska. Od najdawniejszych czasów wzdłuż Nysy Kłodzkiej prowadziła prastara droga handlowa łącząca Polskę z Czechami. Badacze dziejów uważają, że była to jedna z odnóg bursztynowego szlaku. Ze względu na swoje strategiczne położenie już w X wieku założono w Bardzie gród, który niedługo potem stał się kasztelanią książęcą.

Dzieje tego grodu różnie się toczyły. Dzisiaj jednak Bardo to jedna z turystycznych pereł Polski. Do przyjazdu tutaj zachęcają walory przyrodnicze, gościnni mieszkańcy, smakowita kuchnia, obecne w wielu miejscach ślady historii… Wśród wielu zabytków Barda wymienić należy chociażby Bazylikę Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny (obecna świątynia wzniesiona została w latach 1686-1704 przez prowadzących tutejszą parafię cystersów z Kamieńca Ząbkowickiego), kamienny most na Nysie Kłodzkiej, pocysterski barokowy klasztor, w którym mieści się Muzeum Sztuki Sakralnej, powstałe z inicjatywy obecnych kustoszy sanktuarium – ojców redemptorystów. Jest też w Bardzie ruchoma szopka. A wznosząca się nad miastem Bardzka Góra – Kalwaria kryje w porastających ją lasach wiele tajemnic. Według podań, na jej szczycie, na początku XV wieku miejscowemu młodzieńcowi ukazała się postać Matki Bożej Płaczącej.

Najcenniejszym zabytkiem Barda jest bez wątpienia cudowna figurka Matki Bożej znajdująca się we wspomnianej wcześniej bazylice. Figurka Matki Bożej Bardzkiej – Strażniczki Wiary Świętej jest najstarszą rzeźbą sakralną w Polsce. Wykonana z lipowego drewna figurka mierzy niewiele ponad 43 cm i przedstawia Maryję z Dzieciątkiem. Matka Boża, siedząca na tronie, trzyma w wyciągniętej prawej ręce królewskie jabłko. Dzieciątko, na jej kolanach, lewą rączką podtrzymuje księgę, a prawą podnosi w geście błogosławieństwa. Bardzo charakterystyczny jest tajemniczy uśmiech Maryi, dzięki któremu nazywa się ją często „Madonną uśmiechniętą”. Rzeźba ma wydłutowane wnętrze, a w górnej części znajduje się siedem rzędów liter, których znaczenia do dnia dzisiejszego nikomu nie udało się odgadnąć. Czas powstania rzeźby według najnowszych badań datuje się na 1011 rok (granica błędu wynosi ok. 26 lat). Można z dużym prawdopodobieństwem stwierdzić, że jest to najstarsza drewniana rzeźba religijna w Polsce. Znajduje się w centralnej części ołtarza głównego bazyliki, wyeksponowana w szklanej gablocie.

W pierwszym tygodniu lipca odbyły się uroczyste obchody 50. rocznicy koronacji Cudownej Figurki Matki Bożej Bardzkiej – Strażniczki Wiary Świętej. Natomiast w drugiej połowie lipca Bardo i Bardzką Madonnę odwiedzi młodzież
z całego świata pielgrzymująca w tym roku do Polski na Światowe Dni Młodzieży. 24 lipca po uroczystej mszy świętej, która zostanie odprawiona o godz. 15, ponad tysiąc młodych ludzi weźmie udział w międzynarodowej biesiadzie. Po Apelu Jasnogórskim o godz. 21 będzie można wziąć udział w spektaklu światło-dźwięk przygotowanym specjalnie z tej okazji.

(bar)

 

Spotkania młodych katolików

Światowe Dni Młodzieży zapoczątkowane zostały w 1985 roku przez Jana Pawła II. Pierwsze odbyły się w Rzymie. Później młodzież z całego świata gościła m.in. w Buenos Aires, Denver, Manili, Paryżu, Santiago de Compostela, Toronto, Sydney, Kolonii, Madrycie. Tegoroczne, 31. ŚDM odbędą się w Krakowie. To druga taka impreza w naszym kraju. Po raz pierwszy młodych katolików z całego świata Polska gościła w 1991 roku w Częstochowie.

Światowe Dni Młodzieży to spotkania z papieżem, organizowane w formie religijnego festiwalu, skupiające młodzież z całego świata, która chce wspólnie spędzić czas i się modlić. Spotkanie ogólne poprzedzone jest kilkudniowymi spotkaniami w mniejszych grupach, które przyjmowane są w setkach parafii. Jest to czas modlitwy, imprez kulturalnych, dyskusji, wzajemnego poznania się młodych ludzi z różnych regionów świata.