sobota, 25 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Baborów: Chleb dzielić sprawiedliwie

Sołectwo Boguchwałów, gmina Baborów oraz Starostwo Powiatowe w Głubczycach były 10 września organizatorami tegorocznych dożynek gminno-powiatowych – Święta Dobrych Urodzajów, współfinansowanego także w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020, projekt „Tradycje i zwyczaje na czesko-polskim pograniczu”. Zatem było to świetnie zorganizowane Święto Plonów nie tylko gminne i powiatowe, ale również w niektórych aspektach międzynarodowe.

W samo południe mszą świętą w kościele parafialnym pw. św. Mateusza Apostoła rozpoczęły się dożynki gminno-powiatowe w Boguchwałowie. – Podziękujemy Ojcu Niebieskiemu za tegoroczne plony i będziemy Go prosić, aby chleb był sprawiedliwie dzielony między wszystkich – mówił m.in. nowy proboszcz parafii w Boguchwałowie, ks. Szymon Suda, który przewodniczył mszy dziękczynnej.

– Przyszliśmy, aby złożyć przed ołtarzem dary koron żniwnych i chleb wypieczony w gospodarstwach i aby Bogu dziękować za trud i pracę rolnika. Mszę dziękczynną koncelebrował ks. Marcin Kieras, proboszcz parafii Świętych Piotra i Pawła z zaprzyjaźnionego z Baborowem czeskiego Hradca nad Morawicą.

Po mszy barwny i liczny korowód dożynkowy przy dźwiękach orkiestry dętej przemaszerował na miejscowe boisko, gdzie przywitano wszystkich znamienitych gości, w tym przyjaciół z Czech z mistostarostą Hradca nad Morawicą Patrikiem Orlikiem na czele, samorządowców, w tym członka Zarządu Województwa Opolskiego Szymona Ogłazę, prezesów i dyrektorów wielu szacownych instytucji, strażaków, rolników i mieszkańców – a starostowie dożynek Elżbieta i Robert Kosowie przekazali chleb gospodarzom dożynek, burmistrzowi Baborowa Elżbiecie Kielskiej i staroście głubczyckiemu Józefowi Kozinie.

– Dziękuję rolnikom, sadownikom, ogrodnikom i wszystkim osobom oraz organizacjom działającym na rzecz rolnictwa za trudną pracę i codzienną troskę, aby zebrać plony i wyżywić nas wszystkich – mówiła m.in. burmistrz Elżbieta Kielska. – Dziękuję też paniom z kół gospodyń wiejskich za wyplecione zgodnie z polską tradycją wspaniałe korony dożynkowe. Wszystkie są piękne i wymagały wiele pracy, dlatego w gminie Baborów nie organizujemy konkursu koron.

Później na scenie wręczono uroczyście odznaczenia „Zasłużony dla Rolnictwa”, uhonorowano zwycięzców AGROLIGI 2017 i przyszedł czas na dobrą zabawę, występy artystyczne i świętowanie. Wystąpili m.in.: Zespół Pieśni i Tańca „Strzecha” z Raciborza, zespół folklorystyczny z Czech, chór Margaretki, Silesian Tyrol Band, Krzysztof Respondek z kabaretu Rak, Łzy i Boss z Nędzy. Poza tym zorganizowano warsztaty garncarskie, pokazy sprzętu rolniczego, wyplatania koron dożynkowych i pieczenia chleba z finalistą programu MasterChef Mariuszem Szwedem. Uznaniem dzieci i młodzieży cieszyło się wesołe miasteczko i kolorowe dmuchańce, a zabawa taneczna przeciągnęła się do późnych godzin wieczornych. Tego dnia sołectwo Boguchwałów, gmina Baborów i powiat głubczycki pokazali, że przodują nie tylko w pracy, ale potrafią wspaniale zorganizować Święto Plonów i bawić się tak fajnie i kulturalnie, jak to w mądrych książkach mądrzy ludzie piszą.

S.G.