piątek, 14 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Autor „Wojny o pieniądz” w Polsce

Na sam koniec listopada na zaproszenie wydawnictwa Wektory przyjedzie do Polski autor kultowej książki Wojna o pieniądz – Song Hongbing.

Siła Wojny o pieniądz, której w Polsce właśnie ukazała się trzecia część, polega na jej prostocie, rzetelności i braku politycznej poprawności. Autor nie boi się trudnych pytań, a tym bardziej nie unika odważnych odpowiedzi. Skąd się biorą kryzysy finansowe? Kto kontroluje emisję waluty? Kto zyskuje na inflacji? Komu zależy na drukowaniu papierowego pieniądza bez pokrycia w złocie? Kto pragnie uzależniać ludzi od kredytów? Do kogo należy amerykańska Rezerwa Federalna? Po co stworzono Międzynarodowy Fundusz Walutowy? A przede wszystkim: w jaki sposób prowadzona jest globalna wojna o pieniądz? W najnowszej wydanej w naszym kraju części Wojny o Pieniądz Song Honbinga interesują kulisy wielkiej polityki. W książce ukazuje on, w jaki sposób w ciągu XX wieku dolar stał się najsilniejszą walutą świata, wypierając najpierw funta, a następnie degradując nawet złoto. Oprócz przeszłości, autora interesuje jednak przede wszystkim przyszłość. Żyjemy w epoce kresu dominacji dolara. Stany Zjednoczone są schyłkowym mocarstwem, którego siła, również militarna, oparta jest na gigantycznym zadłużeniu. Co nas czeka, kiedy mocarstwo to upadnie? Jak potoczą się losy świata?

Przyjazd Song Honbinga do Polski odbywa się pod hasłem: “Wojna walut a światowy kryzys. Przyczyny, następstwa co dalej”. W ciągu trzech dni, chiński gość wystąpi w Warszawie i Wrocławiu. W stolicy 29 listopada o godzinie 11.00 w Sejmie RP – w sali kolumnowej, odbędzie się konferencja, której organizacji podjął się poseł Jacek Wilk. Udział w niej wezmą prof. Witold Modzelewski, prof. Paweł Bożyk, oraz poseł Janusz Szewczak, znany również między innymi, jako główny ekonomista Kasy Krajowej SKOK.

30 listopada w Akademii Koźmińskiego przy ul. Jagiellońskiej 57/59, o godzinie 16.00 odbędzie się wykład otwarty Song Honbinga, a jego moderowania podjął się były minister finansów Grzegorz Kołodko.

Czwartek 1 grudnia będzie dla chińskiego gościa dniem najbardziej pracowitym. W tym dniu odbędą się aż dwa wykłady z jego udziałem we Wrocławiu. Najpierw o godzinie 12.00 autor Wojny o Pieniądz zagości na Uniwersytecie Wrocławskiem. Współorganizatorem tego wykładu jest Instytut Konfucjusza w Uniwersytecie Wrocławskim. O godzinie 17.00 nasz ekspert wystąpi również na Uniwersytecie Ekonomicznym.

____________________________________

Song Honbing jest światowym ekspertem w dziedzinie finansów, trafnie przewidział kryzys na amerykańskim rynku kredytów hipotecznych subprime w 2007 roku, a także gospodarcze tsunami, które nadeszło w roku kolejnym. Pełnił funkcje: szefa ośrodka badawczego Global Finance Research Institute, głównego redaktora magazynu „Global Finance”, pierwszego strategicznego eksperta finansowego grupy Hong Yuan Securities Company Ltd, a także profesora wykładającego gościnnie na wielu chińskich instytutach i uczelniach.

Liczące się na rynku korporacje zatrudniają Song Hongbinga w charakterze konsultanta finansowego, bierze też udział w przygotowywaniu emisji papierów wartościowych. W lipcu 2009 roku uczestniczył w pracach na rzecz China Center for International Educational Exchange (Chińskiego Centrum Międzynarodowej Wymiany Ekonomicznej, CCIEE), organizując światowy szczyt think tanków; z sukcesem przewodniczył forum poświęconemu bezpieczeństwu finansowemu.

____________________________________

HARMONOGRAM SPOTKAŃ:

29.11.2016, Warszawa:

– Godzina 11.00. Konferencja zamknięta w Sejmie RP – “Wojna walut a światowy kryzys. Przyczyny, następstwa co dalej”. Uczestnicy: Song Hongbing, prof. Witold Modzelewski, prof. Paweł Bożyk, poseł Janusz Szewczak.

 

30.11.2016, Warszawa

– Godzina 16.00. Spotkanie otwarte i wykład: “Wojna walut a światowy kryzys. Przyczyny, następstwa co dalej”. Akademia Koźmińskiego ul. Jagiellońska 57/59. Moderator Grzegorz Kołodko.

 

1.12.2016, Wrocław:

– Godzina 12.00. Spotkanie otwarte i wykład: “Gospodarka światowa w kryzysie. Przyczyny, następstwa co dalej”. Wydział Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego bud. „D” ul. Uniwersytecka 7-10 Sala im. W. Świdy.

– Godzina 17.00. Spotkanie otwarte i wykład: “Wojna walut a światowy kryzys. Przyczyny, następstwa co dalej”. Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, budynek „P”, sala nr 1, ul. Komandorska 118/120, Wrocław.