czwartek, 13 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Arboretum – miejsce szczególne

Choć zimy bywają coraz mniej mroźne i dokuczliwe, zawsze przyjście wiosny, pojawienie się w naszym krajobrazie zieleni i kolorowych kwiatów cieszy, niekiedy nawet przywraca radość życia. Do miejsc, gdzie pełnia wiosny jest niezwykle atrakcyjna należy Arboretum Uniwersytetu Wrocławskiego w Wojsławicach.

Arboretum w Wojsławicach koło Niemczy, to ogromny 62 hektarowy park, jeden z najpiękniejszych w Europie, zaledwie 50 km na południe od Wrocławia. Położony na stokach Wzgórz Dębowych oferuje widoki na okoliczne pagórki, a przy dobrej widoczności także na nieodległe pasmo Sudetów. I co w naszej codzienności niezwykle cenne – ciszę, której do prawdziwego relaksu tak nam brak, szczególnie w mieście.

W Wojsławicach można zaplanować całodzienny pobyt z własnym piknikiem, lub skorzystać z małej gastronomii na terenie Arboretum. Warto przysiąść przy jednym z wielu miejsc do tego przygotowanych, lub też na trawnikach, a dzieci będą mogły spędzić czas na placach zabaw. Największym atutem Arboretum jest oczywiście kolekcja roślinna obejmująca obecnie ok. 12 tysięcy różnych gatunków i odmian botanicznych oraz uprawnych.

Na cały sezon gospodarze Arboretum zaplanowali wiele ciekawych imprez – między innymi wystawy, wykłady, kiermasze, koncerty i oczywiście spacery. Jako że chodzenie jest znakomitym sposobem spędzania czasu w Arboretum, właśnie spacery, ale z przewodnikiem, są stałym punktem programu.

W niedzielę 28 kwietnia spacer pod hasłem „Drzewa epoki dinozaurów” poprowadzi Tomasz Dymny – kurator kolekcji roślin. Pokaże wspaniale kwitnące magnolie, a także inne drzewa o prehistorycznej przeszłości jak miłorzęby, ambrowce, metasekwoje. Tego dnia zostanie także otwarta plenerowa wystawa zatytułowana „W ogrodniczej podróży” Tomka Ciesielskiego – fotografa natury, który specjalizuje się, jak sam mówi, w „fotografii pejzażu wykreowanego przez człowieka”. Zainteresowanych fotografowaniem Tomek Ciesielski zaprasza także 12 maja na spacer „Jak to się robi”, podczas którego opowie o tym co jest najważniejsze w pracy fotografa ogrodów, na co zwrócić uwagę aby zdjęcia przyciągały uwagę widzów.

Na majowe dni od środy 1 do niedzieli 5 zaplanowano spacery z przewodnikami, zawsze rozpoczynające się w samo południe spotkaniem przy kuźni. W środę 1 maja spacer szczególnie zainteresuje miłośników skał i minerałów, bowiem geolog, dr Stanisław Madej, oprowadzi po GEOretum. Przez kolejne dni goście będą mogli spacerować z przewodnikami słuchając o ginących gatunkach roślin, zarówno tych z „czerwonej księgi”, jak i najrzadszych okazach w Arboretum, motywach roślinnych w architekturze. W niedzielę 5 maja dowiemy się jakie są wpływy japońskiej sztuki ogrodów na nasze ogrody. Wszystkich miłośników roślin zainteresuje Ogólnopolski Kiermasz Roślin, który odbędzie się w dniach od 28 kwietnia do 1 maja.

Cały sezon zapowiada się niezwykle atrakcyjnie, a przed nami już niedługo pełnia kwitnienia różaneczników i azalii, natomiast teraz właśnie zachwyca pełnią rozkwitu 2 hektarowy sad czereśniowy oraz ogromna ilość wiosennych bylin i krzewów. Arboretum czynne jest codziennie, także w niedziele i święta, od godziny 9 do 18.