wtorek, 25 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Alchemicy szkła

We wrocławskim Muzeum Narodowym kolejna wakacyjna propozycja. Dzień otwarty towarzyszący wystawie czasowej „Alchemicy szkła”. Termin: 5 lipca 2014. Wstęp wolny.

Na pewno warto obejrzeć wystawę czasową „Alchemicy szkła” we wrocławskim Muzeum Narodowym. Może jednak również warto połaczyć to z udziałem w wydarzeniu jakie zostało przygotowane na 5 lipca.

godz. 11.00

Czarodzieje szkła” – zabawa plastyczna dla dzieci w wieku 6-12 lat, prowadzi Sławomir Ortyl

Kim byli alchemicy? Czy udała im się zamiana ołowiu w złoto? W jakim celu szklarze barwili szkło i jakie tajemnice musieli poznać, żeby wytworzyć kolor? Po uzyskaniu odpowiedzi na te pytania, dzieci sprawdzą swoje predyspozycje do zawodu szklarza, wezmą także udział w poszukiwaniach szklanych przedmiotów oraz próbie stworzenia dekoracji inspirowanej wystawą.

godz. 12.00

Alchemicy szkła” – wykład połączony z oprowadzaniem po wystawie czasowej, prowadzi kuratorka Elżbieta Gajewska-Prorok/1. piętro, sala 62/

Prelekcja będzie połączona z oprowadzeniem po wystawie. Uczestnicy zapoznają się z technikami produkcji szkła, jego zdobienia, poznają popularne treści dekoracji tych przedmiotów.

godz. 13.30

Sekrety szklanych przedmiotów w obrazach” – wykład Jadwigi Jasińskiej-Sadury /2. piętro, sala 116

Prelegentka opowie o szklanych naczyniach użytkowych i medycznych ukazywanych w obrazach, zapozna słuchaczy z symboliką lustra i szklanej kuli.

godz. 15.00

„Johann Kunckel, alchemik, szklarz i wynalazca” – wykład Grzegorza Wojturskiego/1. piętro, sala 116/

Tematem prelekcji będzie życie i twórczość jednego z bardziej interesujących XVII –wiecznych szklarzy europejskich, którego receptury i przepisy technologiczne usprawniły produkcję szkła oraz urozmaiciły jego asortyment.