wtorek, 8 październikaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Aktywne wakacje

Zaobserwowaliśmy, że miesiące wakacyjne dla wielu były okazją do odwiedzenia wrocławskiego Muzeum Narodowego. Na pewno jednak i po urlopach bardzo wielu znajdzie czas, by zajrzeć i do głównej siedziby muzeum, ale także do nierozerwalnie z nią związanych Muzeum Etnograficznego i Panoramy Racławickiej.

Obserwatorzy kulturalnych przedsięwzięć w stolicy Dolnego Śląska na pewno zauważyli, że ostatnie tygodnie wakacji to dla Muzeum Narodowego nie tylko wystawy plastyczne, ale także spotkania z muzyką. No, bo to właśnie w budynku głównym MN odbył się koncert inauguracyjny Festiwalu Forum Musicum, cyklicznej kameralnej imprezy organizowanej przez Narodowe Forum Muzyki. W drugiej połowie sierpnia muzeum ponownie gościło także Teatr Ad Spectatores ze spektaklem „Rok diabła”, dla którego wnętrza Muzeum Narodowego są nierozerwalnym elementem przedstawianej historii.

Z innych okołowystawowych informacji warto zauważyć, że także w sierpniu ogłoszone zostały wyniki pierwszego etapu konkursu na identyfikację wizualną wrocławskiej placówki. Jury konkursu nie miało łatwego zadania – wykonaniem nowej oprawy wizualnej jednej z najważniejszych muzealnych instytucji w Polsce zainteresowane były 164 studia z całej Polski. O ostatecznym wyborze finalistów zadecydowało portfolio oraz potencjał projektowy. Zwycięzcę konkursu, jak dowiedzieliśmy się od przedstawicieli muzeum, poznamy do 16 października.

Ogromnie ważna informacja, która pojawiła się latem, to oczywiście ta dotycząca Pawilonu Czterech Kopuł. Po dwóch latach rewaloryzacji i przebudowy słynne dzieło Hansa Poelziga odzyskało dawny wygląd. W 2016 roku Muzeum Narodowe we Wrocławiu otworzy w nim swój oddział – Muzeum Sztuki Współczesnej. Podczas prac budowlanych m.in. usunięto niezinwentaryzowane fundamenty, poddano renowacji elewację budynku i pokryto ją farbą (analiza ikonograficzna wykazała, że pierwotnie była ona barwiona), wzmocniono reprezentacyjną kopułę północną i odtworzono jej pierwotną dekorację. Aby zwiększyć powierzchnię ekspozycyjną, zdecydowano się na zadaszenie wewnętrznego dziedzińca. Pod dziedzińcem powstała kondygnacja podziemna przeznaczona na pomieszczenia techniczne. W wyniku remontu Muzeum Narodowe we Wrocławiu uzyskało dodatkowe 6246 mkw. powierzchni wystawienniczej.

– To jedno z największych przedsięwzięć z zakresu kultury w Polsce początku XXI wieku – uważa dr hab. Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu. – To przedsięwzięcie rozsławi Wrocław i sprawi, że ten niezwykły fragment miasta, jakim jest Wielka Wyspa, będzie jeszcze częściej odwiedzany i podziwiany. W Pawilonie Czterech Kopuł prezentowana będzie kolekcja polskiej sztuki współczesnej, zwiedzający będą mogli oglądać dzieła m.in. Magdaleny Abakanowicz, Jerzego Nowosielskiego, Tadeusza Kantora, Aliny Szapocznikow, Władysława Hasiora. Przeszklony dziedziniec wykorzystywany będzie na organizację różnego rodzaju wydarzeń artystycznych. W sąsiadującym z obiektem parku planujemy stworzyć plenerową galerię rzeźby.

Na razie jednak muzeum zaprasza na szereg wystaw w gmachu głównym. Między innymi jeszcze do 13 września wystawa prac Wojciecha Fangora, a do 20 września pokaz monet wybijanych przez królów Szwecji, Danii i Polski. Poza tym arcyciekawe wystawy stałe sztuki śląskiej czy polskiej sztuki współczesnej.

Tomasz Miarecki

www.mnwr.art.pl