środa, 29 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Agrotravel: spotkanie turystycznych koneserów

Od 7 do 9 kwietnia na terenie Targów Kielce (drugi w Europie Środkowo-Wschodniej organizator targów i wystaw) odbędą się IX Międzynarodowe Targi Turystyki Wiejskiej i Agroturystyki AGROTRAVEL.

Bogactwo folkowych strojów, najcenniejsze smaki regionów, a do tego taniec i śpiew – to przepis na wyjątkowe wydarzenie dedykowane wszystkim miłośnikom polskiej wsi. Tak najkrócej można zareklamować kielecką imprezę, która już na stałe weszła do polskiego – i nie tylko – targowego kalendarza.

Celem tych targów jest promocja turystyki wiejskiej, dziedzictwa kulturowego oraz produktów regionalnych i tradycyjnych poprzez prezentację Lokalnych Grup Działania, stowarzyszeń agroturystycznych, lokalnych i regionalnych organizacji turystycznych, województw oraz gmin prezentujących najciekawsze miejsca swoich regionów. Dla wystawców targi AGROTRAVEL to doskonałe miejsce promocji i sprzedaży coraz bogatszej oferty turystyki wiejskiej oraz spotkań i rozmów z touroperatorami i bezpośrednimi odbiorcami.

AGROTRAVEL to jedyna w swoim rodzaju, wyspecjalizowana pod kątem produktu turystyki wiejskiej impreza wystawiennicza. Wydarzenie co roku jest platformą do spotkań nowych przedsiębiorców z potencjalnymi partnerami. To w Kielcach nawiązywane są biznesowe relacje, których wynikiem jest rozwój markowych i sieciowych produktów turystyki wiejskiej. Wydarzenie co roku przyciąga około 20 tysięcy zwiedzających.

Podczas targów można zapoznać się z ofertą wystawców z całej Polski. Ponadto wystawie towarzyszy wiele wydarzeń merytorycznych, a wśród nich konferencje i warsztaty podejmujące tematy najważniejsze dla branży. W programie imprezy znajdują się również prezentacje artystyczne zespołów ludowych, degustacje potraw regionalnych, a także jarmark rękodzielnictwa i wyrobów artystycznych.

Na tegorocznej edycji targów AGROTRAVEL sporo miejsca będzie poświęcone turystyce prozdrowotnej. Krajowi i zagraniczni wystawcy przedstawią m.in. oferty produktów i usług wspierających zdrowy styl życia. Podczas specjalistycznych warsztatów będzie okazja m.in. do zdobycia wiedzy o substancjach bioaktywnych naturalnie występujących w żywności (innowacja w prewencji i leczeniu chorób, odchudzaniu i poprawie jakości życia). Specjaliści odpowiedzą też na pytanie, w czym tak naprawdę skuteczna jest apiterapia. Zainteresowani poznają też tajniki akupunktury i ziołolecznictwa w medycynie chińskiej.

Imprezą towarzyszącą tegorocznej edycji AGROTRAVEL będzie Międzynarodowa Konferencja „Turystyka prozdrowotna na obszarach wiejskich”. W jej ramach przewidziano dwa panele tematyczne: „Marka turystyczna – jak ją tworzyć, wzmacniać i komercjalizować” oraz „Turystyka prozdrowotna strategiczną specjalizacją polskiej gospodarki – jak ją wykorzystać dla rozwoju obszarów wiejskich”.

Konferencja zainicjuje budowę i upowszechnianie sieci terytorialnych marek turystycznych i zaprezentuje dobre praktyki w budowaniu marki terytorialnej, w szczególności marki turystyki wiejskiej i prozdrowotnej. Główne cele konferencji to: wskazanie możliwości wykorzystania dziedzictwa naturalnego (w tym zasobów uzdrowiskowych) do tworzenia konkurencyjnej produktowej oferty turystyki wiejskiej, identyfikacja znaczenia marki w turystyce, stworzenie platformy współpracy w celu budowy rozpoznawalnych na arenie międzynarodowej marek polskiej turystyki prozdrowotnej. Temu ostatniemu służyć ma m.in. spotkanie przedstawicieli uzdrowisk z touroperatorami, partnerami zagranicznymi, ekspertami z zakresu turystyki prozdrowotnej, innowacji w turystyce, marketingu turystycznego, zdrowego stylu życia itp.

(TK, TM)