niedziela, 16 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

AG-FORUM – dwujęzyczna platforma internetowa AgroPrak

W jaki sposób Pan Kowalski produkujący ekologiczne siano może się skontaktować z Panem Schmidtem hodującym konie, który tego siana poszukuje? Dwujęzyczna platforma internetowa AgroPrak służy do nawiązywania kontaktów handlowych, współpracy i promocji gospodarstw wytwarzających w sposób chroniący środowisko, po polskiej i niemieckiej stronie granicy.

Możliwości platformy zostały zaprezentowane podczas wizyty w polskim i niemieckim gospodarstwie rolnym w poniedziałek 12 maja. Podczas spotkania twórcy i użytkownicy AgroPrak odpowiadali na pytania, jak działa platforma, jak za jej pomocą znaleźć partnera biznesowego, a także jakie warunki musi spełniać gospodarstwo, żeby się na niej znaleźć.

Na platformie zarejestrowano do tej pory około trzydziestu przedsięwzięć po obu stronach granicy. Uczestnicy wyjazdu poznali dwa gospodarstwa korzystające z możliwości, jakie daje platforma. Oba są wyjątkowe i obydwa korzystają z możliwości, jakie daje AgroPrak.


 

Byki, kury i karpie

Właściciele stusześćdziesięciohektarowego gospodarstwa Łomniczanka w Łomnicy w powiecie jeleniogórskim hodują bydło mięsne i drób, mają też stawy hodowlane i użytki zielone, uprawiają zboże. Prowadzą działalność agroturystyczną i edukacyjną, restaurację i sklep ze zdrową żywnością wytwarzaną przez lokalnych producentów. Organizują także imprezy, podczas których serwują potrawy przygotowane z produktów wytwarzanych we własnym gospodarstwie.

Właściciele Łomniczanki mają duże stado byków różnej maści i w różnym wieku, które hodują od małego. Zwierzęta pasą się na łąkach i karmione są wyłącznie zbożami uprawianymi w gospodarstwie.

Łomniczanka to także kilka hektarów stawów i hodowla karpia oraz kur chowanych na wolnym wybiegu. W gospodarstwie uprawiana jest pszenica, owies i jęczmień, służące jako pasze do karmienia zwierząt i ryb.


 

Kury, wiśnie i jabłonie

Stadtgut Görlitz to certyfikowane gospodarstwo ekologiczne hodujące drób, położone na przedmieściach Görlitz. Na czterdziestu hektarach rosną różne odmiany jabłoni i wiśni. Właściciele gospodarstwa uprawiają także groch, koniczynę i łubin, chroniąc jednocześnie lokalny krajobraz, ptaki i owady.

Gospodarstwo leży u stóp Landeskrony, wygasłego wulkanu, symbolu miasta Görlitz. Od 1993 roku gospodarstwo ma certyfikat ekologiczny. Płodozmian sześciopolowy oraz zestawienie różnych gatunków i rodzin roślin to model przeciwny do podatnych na choroby monokultur, które charakterystyczne są dla krajobrazu.


 

Kwas chlebowy i pokojowe nastawienie

Kury w gospodarstwie Stadtgut Görlitz hodowane są w pięciu kurnikach. Na wybiegach rosną wiśnie i inne gatunki drzew. Przy złej pogodzie zwierzęta mają do dyspozycji duży, zadaszony wybieg. Pasza pochodzi z własnych upraw. Dla niosek uprawiane są pszenica, jęczmień i peluszka. Dodatkowo każda nioska raz w tygodniu dostaje do picia kwas chlebowy dla prawidłowego trawienia. Program „Zapobiegać zamiast leczyć” uzupełniają szczepienia przeciw najgroźniejszym chorobom drobiu.

Różne gałęzie produkcji wzajemnie się uzupełniają. Z pól gospodarstwa pochodzi pasza dla kur i słoma na ściółkę. Obornik kurzy jest wykorzystywany do nawożenia pól i sadów. Z kolei ścięte gałęzie drzew owocowych są rozdrabniane i wykorzystywane na wybiegu dla kur.


 

Pomysły i przykłady

AgroPrak to nie tylko platforma handlowa i informacje na temat polskich i niemieckich gospodarstw. To także fachowa wiedza, przykłady dobrych praktyk z pogranicza polsko-saksońskiego i często unikalne pomysły doświadczonych rolników na to, jak produkować w sposób przyjazny środowisku.

Platforma pokazuje wzorcowe działania rolnośrodowiskowe, realizowane na terenie pogranicza polsko-saksońskiego, przedstawia stosowane w rolnictwie metody oraz technologie, a także skupia się na wynikach badań naukowych i projektach edukacyjnych przyjaznych środowisku.

AgroPrak dostarcza informacji rolnikom, przedsiębiorcom, naukowcom oraz instytucjom edukacyjnym i mediom po obu stronach granicy.

Barbara Borysewicz, Agnieszka Siegel

DODR we Wrocławiu