Krajowy Przegląd Samorządowy

54. Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans

54. Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans im. Andrzeja Markowskiego

Południe

6-15 września 2019

Wratislavia Cantans 2019

Wrocław i Dolny Śląsk

Andrzej Kosendiak – dyrektor generalny

Giovanni Antonini – dyrektor artystyczny

6.09.2019, piątek, godz. 19.00

Wrocław, kolegiata Świętego Krzyża

i św. Bartłomieja

Hymny Kościoła koptyjskiego

Wykonawcy

Michael Ghattas – dyrygent

Radi Morcos – kantor

Coptic Orthodox Church Choir of Sacred Music

Program

Hymny Kościoła koptyjskiego

6.09.2019, piątek, godz. 19.00

Szczawno-Zdrój, Teatr Zdrojowy

im. Henryka Wieniawskiego

Domenico Scarlatti

Ptolemeusz i Aleksander

Wykonawcy

Jarosław Thiel – dyrygent

Soliści – uczestnicy 44. Kursu Interpretacji Muzyki Oratoryjnej i Kantatowej

Wrocławska Orkiestra Barokowa

Program

Domenico Scarlatti Tolomeo e Alessandro – opera w wersji koncertowej

7.09.2019, sobota, godz. 17.00

Wrocław, NFM, Sala Czerwona

Domenico Scarlatti

Ptolemeusz i Aleksander

Wykonawcy i program

Patrz: 6.09 – koncert w Szczawnie-Zdroju

7.09.2019, sobota, godz. 19.00

Bielawa,

kościół pw. Wniebowzięcia NMP

Hymny Kościoła koptyjskiego

Wykonawcy i program

Patrz: 6.09 – koncert we Wrocławiu

Wstęp wolny

7.09.2019, sobota, godz. 19.00

Krzeszów,

bazylika Wniebowzięcia NMP

W cieniu Świętej Góry Athos

| Greek Byzantine Choir

Wykonawcy

Georgios Konstantinou – dyrygent

Greek Byzantine Choir

Program

Utwory ku czci Bogurodzicy, tradycyjna muzyka ze Świętej Góry Athos i dzieła bizantyjskiego mistrza Ioannisa Koukouzelisa

7.09.2019, sobota, godz. 20.30

Wrocław, NFM, Sala Główna

Israel Philharmonic Orchestra

& Zubin Mehta

| Mahler – III Symfonia

Wykonawcy

Zubin Mehta – dyrygent

Mihoko Fujimura – mezzosopran

Chór NFM

Agnieszka Franków-Żelazny – kierownictwo artystyczne Chóru NFM

Chór Chłopięcy NFM

Małgorzata Podzielny – kierownictwo artystyczne Chóru Chłopięcego NFM

Israel Philharmonic Orchestra

Program

Gustav Mahler III Symfonia

8.09.2019, niedziela, godz. 16.30

Wrocław, kościół pw. św. Stanisława,

św. Doroty i św. Wacława

Beatum incendium

| Średniowieczne manuskrypty

Wykonawcy

Pedro Memelsdorff – kierownictwo artystyczne

Mala Punica

Program

Johannes Ciconia – motety; anonimowe dzieła ze średniowiecznych manuskryptów (m.in. Codex Faenza i Buxheimer Orgelbuch)

8.09.2019, niedziela, godz. 17.00

Legnica, Akademia Rycerska,

Sala Królewska

Domenico Scarlatti

Ptolemeusz i Aleksander

Wykonawcy i program

Patrz: 6.09 – koncert w Szczawnie-Zdroju

8.09.2019, niedziela, godz. 19.30

Bardo, bazylika mniejsza

Nawiedzenia NMP

Hymny Kościoła koptyjskiego

Wykonawcy i program

Patrz: 7.09 – koncert w Bielawie

8.09.2019, niedziela, godz. 20.00

Wrocław, kolegiata Świętego Krzyża

i św. Bartłomieja

W cieniu Świętej Góry Athos

| Greek Byzantine Choir

Wykonawcy i program

Patrz: 7.09 – koncert w Krzeszowie

9.09.2019, poniedziałek, godz. 19.00

Wrocław, NFM, Sala Czarna

Baśnie. W poszukiwaniu tożsamości

koncert w ramach MusMA

Wykonawcy

Jessica Bäcklund – sopran

Elin Lannemyr – alt

Love Tronner – tenor

David Wijkman – baryton

Stina Ekblad – narrator

Program

Andrea Tarrodi Vintergatan (The Milky Way)

Aart Strootman Once Upon a Two Times Three

Liesbeth Decrock I Am

Jean-François Jung The Formidable Mill

Krzysztof Rau Foam

9.09.2019, poniedziałek, godz. 19.00

Bolesławiec, bazylika mniejsza

Wniebowzięcia NMP i św. Mikołaja

W cieniu Świętej Góry Athos

| Greek Byzantine Choir

Wykonawcy i program

Patrz: 7.09 – koncert w Krzeszowie

Wstęp wolny

9.09.2019, poniedziałek, godz. 19.00

Oleśnica, bazylika mniejsza św. Jana

Apostoła i Ewangelisty

Hymny Kościoła koptyjskiego

Wykonawcy i program

Patrz: 7.09 – koncert w Bielawie

Wstęp wolny

10.09.2019, wtorek, godz. 19.00

Wrocław, kolegiata Świętego Krzyża

i św. Bartłomieja

Śródziemnomorska mozaika

| chorał mozarabski

Wykonawcy

Marcel Pérès – kierownictwo artystyczne

Ensemble Organum

Program

Chorał mozarabski z udziałem marokańskich śpiewaków z tradycji Samaa

11.09.2019, środa, godz. 19.00

Głogów,

kolegiata pw. Wniebowzięcia NMP

Śródziemnomorska mozaika

| chorał mozarabski

Wykonawcy i program

Patrz: 10.09 – koncert we Wrocławiu

Wstęp wolny

12.09.2019, czwartek, godz. 19.00

Wrocław, kościół uniwersytecki pw.

Najświętszego Imienia Jezus

Alessandro Scarlatti

dzieła odnalezione

Wykonawcy

Paolo Da Col – dyrygent

Odhecaton

Program

Alessandro Scarlatti Missa defunctorum, Miserere, Magnificat

12.09.2019, czwartek, godz. 19.00

Nowogrodziec,

Centrum Kultury i Sztuki „Muza”

Pieśni z lasów i pól | Tradycyjna

polska muzyka ludowa

Wykonawcy

Joanna Janik, Oliwia Łuszczyńska, Zofia Tarasiewicz, Feliksa Cierlik, Michalina Mrozik – śpiew

Góralski Teatr Pieśni „Dunawiec” ze Zbylutowa

Zespół „Waliszowianie” z Nowego Waliszowa

Zespół Łemkowski „Łastiwoczka” z Przemkowa

Zespół „Gościszowianie” z Gościszowa

Henryk Dumin – prowadzenie

Program

Tradycyjna polska muzyka ludowa

12.09.2019, czwartek, godz. 19,30

Kłodzko, kościół pw. Wniebowzięcia NMP

Weneckie inspiracje

Wykonawcy

Andrzej Kosendiak – dyrygent

Wrocław Baroque Ensemble

Program

Mikołaj Zieleński Offertoria et communiones totius anni: Magnificat, Ecce Virgo concipice, Deus firmavit orbem terrae, Viderunt omnes fines terrae, Vox in Rama, Vidimus stellam eius, Responsum accepit Symeon, Fantazja, In monte Oliveti, Salve festa Dies, Ascendit Deus, Spiritus Sanctus docebit vos, Video caelos apertos, Benedictus sit Deus Pater

13.09.2019, piątek, godz. 19.00

Wrocław, NFM, Sala Główna

Vivaldi – Judyta triumfująca

Wykonawcy

Giovanni Antonini – dyrygent

Il Giardino Armonico

Sonia Prina – Judyta (kontralt)

Julia Lezhneva – Bagoas (sopran)

Mary-Ellen Nesi – Holofernes (mezzosopran)

Raffaella Milanesi – Abra (sopran)

Francesca
Ascioti – Ozajasz / Ozias (kontralt)

Chór NFM

Agnieszka Franków-Żelazny – kierownictwo artystyczne Chóru NFM

Program

Antonio Vivaldi Juditha triumphans – oratorium RV 644

13.09.2019, piątek, godz. 19.00

Środa Śląska,

kościół pw. św. Andrzeja Apostoła

Pieśni z lasów i pól | Tradycyjna

polska muzyka ludowa

Wykonawcy i program

Patrz: 12.09 – koncert w Nowogrodźcu

Wstęp wolny

13.09.2019, piątek, godz. 19.00

Syców, kościół

pw. św. św. Apostołów Piotra i Pawła

Alessandro Scarlatti

dzieła odnalezione

Wykonawcy

Paolo Da Col – dyrygent

Odhecaton

Program

Alessandro Scarlatti Missa defunctorum, Miserere, Magnificat

14.09.2019, sobota, godz. 17.00

Wrocław, NFM, Sala Czerwona

Pieśni z lasów i pól | Tradycyjna

polska muzyka ludowa

Wykonawcy i program

Patrz: 12.09 – koncert w Nowogrodźcu

14.09.2019, sobota, godz. 19.30

Krotoszyn,

kościół pw. św. Jana Chrzciciela

Sud, sud – muzyczna podróż

z Rzymu za Morze Śródziemne

Wykonawcy

Giovanni Sollima – wiolonczela

Michele Pasotti – teorba

Program

Muzyka barokowa, folkowa i współczesna Południa:

Giovanni Battista Costanzi Sinfonia B-dur na wiolonczelę i b.c.

Eliodoro Sollima Sonata 1959 na wiolonczelę

Giulio de Ruvo Romanella, Ciaccona, Tarantella na wiolonczelę

Bartolomé de Selma y Salaverde Fantasia V na wiolonczelę i b.c.

Moj e bukura more (tradycyjna melodia albańska z Sycylii) na wiolonczelę

Iannis Xenakis Kottos na wiolonczelę

Zèzèzè (śpiew Ngòmbì z Afryki Środkowej) na wiolonczelę

Francesco Scipriani Toccata V na wiolonczelę i b.c.

Giovanni Sollima Lamentatio na wiolonczelę

Santu Paulu (melodia tradycyjna z okolic Salento) na wiolonczelę i b.c.

Wstęp wolny

14.09.2019, sobota, godz. 20.00

Wrocław, kościół uniwersytecki

pw. Najświętszego Imienia Jezus

Weneckie inspiracje

Wykonawcy i program

Patrz: 12.09 – koncert w Kłodzku

15.09.2019, niedziela, godz. 16.00

Wrocław,

Synagoga pod Białym Bocianem

Sud, sud – muzyczna podróż

z Rzymu za Morze Śródziemne

Wykonawcy i program

Patrz: 14.09 – koncert w Krotoszynie

15.09.2019, niedziela, godz. 18.30

Strzegom, bazylika mniejsza

św. św. Apostołów Piotra i Pawła

Weneckie inspiracje

Wykonawcy i program

Patrz: 12.09 – koncert w Kłodzku

Wstęp wolny

15.09.2019, niedziela, godz. 19.00

Wrocław, NFM, Sala Główna

Summertime – Porgy and Bess

Wykonawcy

Wayne Marshall – dyrygent

Kevin Short – Porgy (baryton)

Indira Mahajan – Bess (sopran)

Angela Renée Simpson – Serena, Maria (sopran)

Ronald Samm – Sportin’ Life, Jake (tenor)

Hertfordshire Chorus

David Temple – kierownictwo artystyczne Hertfordshire Chorus

NFM Filharmonia Wrocławska

Program

George Gershwin Porgy and Bess – opera w wersji koncertowej

WYDARZENIE TOWARZYSZĄCE

14.09.2019, sobota, godz. 15.30

Wrocław, NFM, Sala Czarna

Program

Wprowadzenie do koncertu Pieśni z lasów i pól | Tradycyjna polska muzyka ludowa – wykład Henryka Dumina Pieśni z praczasu w przekazie współczesnym.

Bezpłatne wejściówki na to wydarzenie do odebrania w kasie NFM.

Bilety na koncerty festiwalowe są do nabycia w kasach NFM i na

www.nfm.wroclaw.pl

Organizator zastrzega sobie możliwość dokonania zmian w programie.