Żórawina: Rozwijamy się coraz prężniej
Rozmowa z Janem Żukowskim, wójtem gminy Żórawina
– Jak ocenia pan sytuację gospodarczą gminy w pierwszych miesiącach 2019 roku?
– Gmina Żórawina z roku na rok rozwija się coraz prężniej. Mamy bardzo stabilną sytuację gospodarczą. Dziś w wielu aspektach możemy być wzorem połączenia cech gminy rolniczej z otwartością gospodarczą na przedsiębiorców i inwestorów. To wszystko staje się możliwe dzięki skutecznej promocji gminy, którą realizujemy na wiele sposobów. W przeciągu ostatnich lat większe są nakłady inwestycyjne. W roku 2019 zaplanowano wydatki na poziomie ok. 20 mln złotych. Znaczna część inwestycji w infrastrukturę finansowana jest ze środków zewnętrznych – z Unii Europejskiej, Samorządu Województwa Dolnośląskiego, Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego, Ministerstwa Sportu i Turystyki, Ministerstwa Edukacji, a także darowiznami od przedsiębiorstw (np. na rzecz placówek oświaty).
Jak
wspomniałem
wcześniej,
sytuacja gminy jest stabilna. Wystarczy wspomnieć
rok 2004, kiedy gmina była
bliska czarnego scenariusza likwidacji. Udało
się
jednak odwrócić
niekorzystną
sytuację.
Dziś
pojawia się
u nas coraz więcej
inwestorów, budżet
jest zbilansowany, a zadłużenie
na bardzo niskim poziomie. A to za sprawą
położenia,
bo gmina znajduje się
w europejskim korytarzu wschód-zachód (autostrada A4), a dzięki
linii kolejowej (relacji Wrocław
– Praga) także
północ-południe.
Z Żórawiny
do Wrocławia
możliwy
jest dojazd aż
czterema trasami komunikacji kołowej.
Odległość
Żórawiny
od centrum Wrocławia
wynosi zaledwie
15 km. W zeszłym
roku zwiększyła
się
też
liczba pociągów
za sprawą
porozumienia z Zarządem
Województwa Dolnośląskiego.
Dzięki
temu mieszkańcy
mają
możliwość
podróżować
nowym taborem bezpośrednio
do centrum Wrocławia,
nie tylko do pracy, ale np. w celu zrobienia zakupów. Nie muszą
więc
używać
samochodów, unikają
korków i dbają
o poprawę
stanu powietrza. Dzięki
temu stale rośnie
liczba mieszkańców
gminy – osób mieszkających
dotychczas głównie
we Wrocławiu.
Wybierają
oni Żórawinę
ze względu
na bliskość
Wrocławia
i szlaków komunikacyjnych, dostępność
wszelkich usług
(sklepów, mechaników, instytucji). Następuje
rozwój terenów inwestycyjnych (węzeł
autostradowy Krajków, strefa gospodarcza Rzeplin/Suchy Dwór), na
terenie gminy rośnie
liczba firm i przedsiębiorstw,
które zachęca
bliskość
ważnych
ciągów
komunikacyjnych oraz Wrocławia,
powstają
nowe miejsca pracy.
– Jakie inwestycje są realizowane obecnie, jakie są plany?
– W gminie Żórawina prowadzi się wiele działań zwiększających komfort życia mieszkańców. Od budowy chodników, dróg rowerowych, przez budowę i modernizację dróg gminnych, stanowiących często nowe połączenia między miejscowościami (np. z Funduszu Dróg Samorządowych). Ważne są inwestycje w infrastrukturę sportową i place zabaw. Planuje się zagospodarowanie parków i miejsc publicznych. Inwestujemy w jednostki ochotniczych straży pożarnych poprzez zakupy wozów bojowych i sprzętu.
Jest jednak jeszcze wiele do zrobienia na kilku płaszczyznach. Planujemy rozbudowę Zakładu Opieki Zdrowotnej, budowę dróg z infrastrukturą towarzyszącą i oświetleniem, inwestycje w szkoły, dzieci i młodzież, rozwój i zagospodarowanie ogólnodostępnych terenów zielonych i rekreacyjnych, inwestycje w obiekty świetlicowe, renowacje obiektów zabytkowych.
Bardzo ważne są sprawy związane z ekologią i ochroną powietrza. Kanalizacja i wymiana źródeł ciepła na ekologiczne to nasze priorytety. Trwa realizacja budowy kanalizacji w Żórawinie (ulice: Transportowa, Polna, Kwiatowa, Małowiejska, Zaułek, Aleja Niepodległości) oraz Mędłowie i Rzeplinie. Część naszych mieszkańców miała możliwość skorzystać z dofinansowania na instalacje fotowoltaiczne do produkcji prądu w ramach „Regionalnego Programu Energetyki Prosumenckiej – mikroinstalacje fotowoltaiczne w budynkach jednorodzinnych na terenie wybranych gmin Dolnego Śląska” (ostatnie montaże i rozliczenie projektu ma nastąpić w czerwcu br.). Idąc w ślad za tym programem, zamierzamy wziąć udział w kolejnym naborze. Tym razem skupimy się na pompach ciepła i umożliwimy mieszkańcom otrzymanie wysokiego wsparcia finansowego w tym zakresie. Gmina otrzymała także unijne dofinansowanie na modernizację stawów gminnych w Bratowicach, Galowicach, Polakowicach i Wilczkowie. Zaplanowane prace poprawią retencje tych zbiorników. Ponadto przewidziane jest wykonanie ścieżek spacerowych oraz małej architektury wokół stawów.
Chciałbym, aby podczas mojej kadencji Urząd Gminy Żórawina był otwarty na głosy mieszkańców, szczególnie tych najmłodszych, ponieważ wspólne działanie i zaufanie to droga do rozwoju i sukcesu. Dlatego zamierzamy rozwijać wprowadzone w październiku zeszłego roku e-usługi, dodamy kolejne elementy, umożliwiające załatwianie spraw urzędowych bez wychodzenia z domu. Pozwoli to usprawnić kontakt pomiędzy mieszkańcami, przedsiębiorcami i urzędem.
Bardzo bym chciał także, żeby Żórawina, ale także cała gmina, stała się punktem przystankowym na turystycznych szlakach Dolnoślązaków, ale także turystów z Polski i zagranicy. W najbliższym czasie zamierzamy wybudować na terenie gminy drogi rowerowe oraz parking „Parkuj i Jedź” (P&R) i miejsce do pozostawienia roweru „Bike&Ride” przy stacji PKP w Żórawinie. Na realizację tego projektu chcemy pozyskać unijne dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego. Część zamierzenia, czyli ciąg pieszo-rowerowy Mnichowice – Wojkowice, jest już prawie gotowa. Kolejny odcinek drogi rowerowej od Wojkowic do dworca PKP w Żórawinie oraz parkingi powstaną najpóźniej do końca 2021 r. (w przypadku otrzymania dofinansowania).
Duży wzrost liczby ludności powoduje, że obok siebie zamieszkują osoby całe życie związane ze wsią oraz osoby prowadzące miejski tryb życia. Niezbędna jest integracja obu grup ludności. Tak też się dzieje za sprawą wielu wydarzeń, jakie w gminie się odbywają, np. dożynek, festynów, żórawińskiej Parafiady z 4-5 maja, na której przewidziano wiele atrakcji i występy znanych artystów, czy innych koncertów, jak na przykład Rockowa Żórawina 7-8 czerwca 2019 roku.