sobota, 20 lipcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

25. urodziny

W tym roku obchodzimy jubileusz 25-lecia istnienia powiatu oławskiego, reaktywowanego w 1998 roku, w wyniku reformy administracji publicznej. Jubileusz jest świętem całej społeczności lokalnej ziemi oławskiej i wszystkich tworzących ćwierć wieku temu ten niezwykle ważny szczebel samorządu terytorialnego. Na uroczystości rocznicowe w imieniu władz samorządowych zapraszają: przewodniczący Rady Powiatu Tadeusz Kułakowski i starosta oławski Mirosław Kulesza.

Aby uhonorować 25 lat działalności samorządu i zaakcentować to ważne we współczesnej historii wydarzenie dla wspólnoty lokalnej, przygotowano szereg interesujących wydarzeń. Punktem kulminacyjnym jubileuszu są dwudniowe obchody: 8 września (piątek) i 9 września (sobota) br. W przygotowanym programie nie zabraknie atrakcji dla osób w różnym wieku i z pewnością każdy mieszkaniec, a także osoby goszczące w naszym powiecie, znajdą dla siebie coś interesującego.

W piątek 8 września o godz. 13.00, w auli Liceum Ogólnokształcącego nr I im. Jana III Sobieskiego w Oławie (Plac Zamkowy 10) odbędzie się uroczysta sesja Rady Powiatu w Oławie, na którą zaproszeni są radni wszystkich kadencji.

Kolejny punkt obchodów jubileuszowych zainteresuje z pewnością miłośników dobrej literatury. Wydarzeniem tym, które odbędzie się również w auli LO, będzie wieczór autorski z dr hab. Aleksandrą Skrzypietz, połączony z prezentacją jej nowej książki, wydanej staraniem oławskiego starostwa pt. „Z Oławy na angielski tron? Maria Klementyna Sobieska”, poświęconej życiu znanej, rodowitej oławianki, najmłodszej córki Jakuba Sobieskiego, wnuczki króla Jana III. Autorka jest historykiem, pracownikiem Instytutu Historii Uniwersytetu Śląskiego. Na przestrzeni minionych lat włączała się w organizowane przez samorząd powiatowy działania, mające na celu upowszechnianie faktów związanych z obecnością Sobieskich na ziemi oławskiej. Warto w tym miejscu podkreślić, że samorząd Powiatu Oławskiego od lat wskrzesza, utrwala dla przyszłych pokoleń i popularyzuje pamięć o oławskich tradycjach i związkach z królewską linią rodu Sobieskich.

W sobotę 9 września, będzie w czym wybierać! Z okazji jubileuszu na terenach przylegających do Starostwa Powiatowego w Oławie będzie impreza plenerowa z koncertami gwiazd i artystów znanych i lubianych, reprezentujących szeroki wachlarz gatunków muzycznych. Na scenie zaprezentują się m.in.: zespół CLASSIC, Krystyna Giżowska, Śpiewające Studio Kamili Bakalarczyk, Zespół Pieśni i Tańca „Porębiok”, a także uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. J. Szajny-Lewandowskiej w Oławie.

Na terenach okalających oławskie starostwo nie zabraknie wystawców i atrakcji dla dzieci! Swoje stoiska promocyjne będą mieli m.in.: policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Oławie, strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Oławie, Wojskowe Centrum Rekrutacji we Wrocławiu, żołnierze z 1. Brzeskiego Pułku Saperów oraz pszczelarze z Rejonowego Zrzeszenia Pszczelarzy w Oławie. O podniebienia gości z wielką starannością zadba „Oławian” Hotel. Podczas imprezy odbywać się będą gry i zabawy dla dzieci. W tym celu zostanie postawiony dmuchany zamek. Początek imprezy plenerowej o godz. 12.30. Uwaga – wejście na imprezę odbywać się będzie od strony Stadionu OCKF i dworca autobusowego PKS w Oławie.