piątek, 22 wrześniaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

15. Festiwal Jazztopad

16-25 listopada 2018, Wrocław

One thing that sticks in my mind is that jazz means freedom and openness (…).

It’s not exclusive, but inclusive, which is the whole spirit of jazz.

Herbie Hancock

Ciągle mam w głowie tę jedną myśl, że jazz oznacza wolność i otwartość (…).

Nie jest ekskluzywny, lecz dostępny dla wszystkich, i to jest właśnie cały duch jazzu.

Trudno nazwać Jazztopad festiwalem stricte jazzowym, bo nie da się sprowadzić jazzu tylko do jednego gatunku. Jazz to współczesny język komunikacji, który w moim przekonaniu zawiera w sobie wszelkie „rodzaje” muzyki i jest mieszanką kultur z całego świata.

Taki też będzie tegoroczny Jazztopad, który podzieliłem tym razem na dwie części. Pierwszy weekend to zderzenie legendy z tym, co w dzisiejszej scenie jazzowej najświeższe i, zarówno według mnie, jak i wielu krytyków, najciekawsze. Z jednej strony rzadka okazja do wysłuchania recitalu Chicka Corei, z drugiej – możliwość poznania dwóch formacji, które w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy zrobiły niewiarygodną karierę na świecie: Sons of Kemet pod wodzą Shabaki Hutchingsa i zespołu kierowanego przez Jaimie Branch, której ostatnia płyta uplasowała się na szczycie niemalże wszystkich podsumowań 2017 roku. Festiwalowe koncerty tych grup będą ich jedynymi występami w Polsce w tym roku.

Druga część festiwalu to przede wszystkim projekty przygotowane specjalnie dla Jazztopadu i odkrycia muzyczne, które prezentujemy już od kilku edycji.

Czekają nas premiery utworów takich artystów jak Brad Mehldau, Avishai Cohen (trębacz) i Amir ElSaffar, a także prawykonanie kompozycji zespołu Australian Art Orchestra. Po raz pierwszy w duecie zagrają genialni bębniarze: legendarny Hamid Drake i mistrz australijsko-koreańskiej improwizacji Simon Barker. Zajrzymy też do muzycznego tygla w Vancouver oraz na coraz ciekawsze sceny – włoską i francuską.

Na finał: Esperanza Spalding, która pojawi się we Wrocławiu po raz pierwszy i wystąpi z programem przygotowanym specjalnie dla Jazztopadu.

Oczywiście nie zabraknie też koncertów w mieszkaniach, spotkań z artystami, projektów dla dzieci i warsztatów.

Do zobaczenia na Jazztopad Festival!

Piotr Turkiewicz

Dyrektor artystyczny Jazztopad Festival

www.nfm.wroclaw.pl

www.jazztopad.pl

 

W załączniku program tegorocznego festiwalu.

Załączniki do pobrania