czwartek, 18 kwietniaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Świnoujskie konsultacje

Mieszkańcy wybierają władze samorządowe, a te na bieżąco zarządzają gminami, powiatami, miastami. Planują też strategie rozwoju swoich małych ojczyzn. Coraz częściej – co cieszy – ze swoimi propozycjami odwołują się do opinii mieszkańców.

Wydawać by się mogło, że zasięganie opinii innych powinno być normalną, stałą, powszechną zasadą na różnych szczeblach zarządzania. Szczególnie widoczne i powszechne winno być tam, gdzie „szefowie” pochodzą z wyboru – do kierowania i planowania są delegowani w wyborach powszechnych. Taka sytuacja jest przede wszystkim w jednostkach samorządu terytorialnego. Niestety, nie wszędzie to wsłuchiwanie się w głosy wyborców jest sprawą normalną. W wielu miejscach wójtowie, burmistrzowie, starostowie czy prezydenci miast uzurpują sobie prawo do nieograniczonej wiedzy i „mądrości bez końca”. Na szczęście sytuacja się zmienia, chociaż do doskonałości jeszcze nam bardzo daleko.

Dobrym (choć maleńkim) przykładem, który miejmy nadzieję będzie coraz szerzej upowszechniany, jest inicjatywa władz Świnoujścia. W apelu do mieszkańców zarządzający tym wyjątkowym na mapie Polski miastem napisali: „Szanowni Mieszkańcy. Wszyscy zapewne chcielibyśmy wiedzieć, jak nasze miasto będzie wyglądało w 2020 roku. W jakim kierunku będziemy zmierzać? Zobaczcie, jakie najważniejsze cele proponuje projekt ‘Strategii Rozwoju Miasta Świnoujście na lata 2014-2020’ i napiszcie swoją wizję przyszłości miasta”.

Miejska strategia została udostępniona wszystkim chętnym (między innymi za pośrednictwem strony internetowej). Co więcej, organizatorzy tych powszechnych konsultacji przygotowali też dla autorów najciekawszych opinii nagrody.

Jak się dowiedzieliśmy, „Strategia Rozwoju Miasta Świnoujście na lata 2014-2020” powstawała przez kilka miesięcy. Pracował nad nią zespół złożony z ludzi różnych profesji, branż i środowisk. Wypracowane zostały kierunki rozwoju Świnoujścia, cele, do jakich jako świnoujścianie będą dążyć w najbliższych latach. Wstępem do tego dokumentu jest tzw. wizja. I to o nią prosili mieszkańców samorządowcy. Wizja ma być krótkim, zwięzłym opisaniem tego, jak powinno wyglądać Świnoujście w 2020 roku. Wizja powinna być spójna z celami strategicznymi, czyli tym, co zapisane jest w strategii.

Wypada mieć nadzieję, że konsultacje w Świnoujściu nie skończą się tylko na pytaniu o wizję miasta w 2020 roku. Na pewno jednak zachęcanie do wspólnej dyskusji o przyszłości (i teraźniejszości) naszych miast, powiatów czy gmin powinno być obowiązkiem samorządów wszystkich szczebli. I nie tylko dlatego, że zasiadają tam osoby, które rządzą w naszym imieniu. Słuchanie innych może tylko pozytywnie wpływać na to, co przed nami.

(tom)