czwartek, 28 marcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Śląski antysmog

Skażone powietrze to jeden z najgroźniejszych problemów współczesnego świata. Co roku z tego powodu umiera przedwcześnie około 430 tysięcy Europejczyków. Polska ma najbardziej zanieczyszczone powietrze w Unii Europejskiej, ale najbardziej liberalne zasady co do informowania społeczeństwa o zanieczyszczeniu.

Powołanie zespołu, którego zadaniem będzie przygotowanie założeń do uchwały antysmogowej dla regionu zapowiedział marszałek województwa śląskiego.

– Postanowiłem powołać zespół, który przygotuje założenia do uchwały antysmogowej, ale też pojedzie do gmin i będzie prowadził akcję edukacyjną. Najwyższy czas przekonać wszystkich – samorządy i mieszkańców do walki o zdrowie nasze i kolejnych pokoleń – przekonywał na niedawnym spotkaniu marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa.

W trakcie debaty o antysmogowych rozwiązaniach poruszono tematy dotyczące m.in. skutków zanieczyszczenia powietrza wpływających na zdrowie i życie ludzi, technik efektywnego i nieuciążliwego dla środowiska palenia węglem w domowych kotłach i programów wsparcia walki z niską emisją. Zdaniem ekspertów rozwiązaniem nie jest wyłącznie zakaz opalania węglem, ale przestrzeganie norm jakości węgla i standardów emisyjnych kotłów.

– Od wielu lat dostrzegamy problem niskiej emisji i staramy się z nim walczyć, ale potrzebne są systemowe rozwiązania, bo najbardziej cierpią z tego powodu mieszkańcy regionu. W ciągu ostatnich pięciu lat na ten cel zostało przeznaczone 1,5 mld zł, z czego 480 mln zł na walkę z niską emisją. To potężne środki, ale brakowało koordynacji działań. Dysponujemy nie tylko funduszami, ale też innymi instrumentami wsparcia, np. systemem doradztwa dla gmin – mówił szef WFOŚiGW w Katowicach Andrzej Pilot.

(ws)