czwartek, 28 marcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Ślady obecności

Celem wystawy jest przypomnienie dziedzictwa niemieckich Żydów, które przetrwało na tych terenach do naszych czasów, ale przez wiele dziesięcioleci pozostawało zapomniane i niezauważane.

Piotr Piluk, autor zdjęć, od wielu lat realizuje własny projekt zatytułowany „Ślady obecności”, przedstawiając relikty kultury żydowskiej w przestrzeniach miejskich Europy Środkowej i Wschodniej. Na wystawę złożą się fotografie powstałe w latach 1989-2013, pokazujące zabytki z XIX i początku XX wieku, między innymi cmentarze żydowskie we Wrocławiu, Legnicy i Wałbrzychu, wrocławską Synagogę pod Białym Bocianem, szpital żydowski we Wrocławiu.

– Wybrane przeze mnie zabytki unaoczniają część procesów zachodzących w tamtych czasach na styku kultur niemieckiej i żydowskiej, jak choćby zjawisko asymilacji – tłumaczy Piotr Piluk. – Na wybranych, reprezentatywnych przykładach chcę pokazać zabytki żydowskie i wyjaśnić ich znaczenie w kontekście historycznych związków z Berlinem. Berlin w XIX wieku stanowił centralny ośrodek oświecenia żydowskiego (Haskali) w Niemczech i wpływał na społeczności żydowskie Wrocławia i innych śląskich miast.

Wystawie towarzyszy katalog z wybranymi fotografiami oraz tekstami omawiającymi prezentowane zagadnienie; zaplanowano także cykl wykładów.

Pierwsza prezentacja wystawy odbędzie się we wrocławskim Muzeum Etnograficznym, w związku z 75. rocznicą Nocy Kryształowej. Następnie wystawa będzie eksponowana w innych miastach Dolnego Śląska, Polski oraz poza jej granicami.

AK

„Niewyjaśnione dziedzictwo. Ślady niemieckich Żydów na Śląsku” – fotografie dokumentalne Piotra Piluka

8 listopada 2013 – 8 stycznia 2014